Грибовицьке сміттєзвалище – проблема, яка потребує вирішення в часі PDF Друк e-mail
Написав NRU misto   
П'ятниця, 09 вересня 2016, 18:36

boychyshyn3Ми давно звикли до того, що державні чиновники на кожному кроці порушують присягу, наші депутати нам же й брешуть, судді кривосудять. Якщо сучасний українець уважно і серйозно почитає Конституцію в розділі своїх прав, то може дістати шок. Вам не здається, що щось задавнено негаразд у нашому домі?
Прикладом залучення громади до вирішення кричущої проблеми є екологічний інцидент з людськими жертвами на Грибовицькому звалищі (назвати це місце полігоном освічена людина не може). Багато років формувалися передумови біди. Пожежа, обвал, людські смерті лише змусили громадськість і владу звернути увагу на давнє лихо. Право громадськості вимагати та пропонувати шляхи виходу із цієї екологічно небезпечної ситуації. Обов’язок елементів державної влади – діяти на вимогу громади. Ось тут ще раз виявилося, що немає осмисленого взаємозв’язку і взаємодії між інституціями обласної та міської влади. Ці складові державної системи не взаємодіють та перекладають вирішення проблеми з одної голови на іншу. Вони не надають одні одним інформації, не діють за єдиним планом подолання проблеми та, головне, вчасно і чесно не інформують громади сіл про небезпечні для їх життя та здоров’я наслідки. Таким чином, громада чинить лише так, як може чинити: блокує будь-які рішення та пропозиції міської та обласної адміністрацій.
Мешканці не довіряють нікому через непрозорість прийняття рішень. В свою чергу громадські організації вимагають чесної інформації про проблему Грибовицького сміттєзвалища. Минає третій місяць від початку тієї трагічної пожежі, а досі нема не те що чіткого і зрозумілого плану вирішення проблеми, а й навіть вартої довіри офіційної інформації про поточний стан справ. Хаос….і знову у поспіху не буде випрацьована якісна перспективна стратегія поводження з ТПВ.
Тим часом, влада Львова та Львівщини шукає шляхи вирішення екологічного лиха, що сколихнуло місто, область та навіть всю державу. 10 червня 2016 року, політичні лідери Львівщини підписали спільну декларацію про солідарність зі Львовом, в якій закликають громади Львівської області бути солідарними з Львовом і дозволити тимчасово вивозити сміття на свої полігони. Під документом свої підписи поставили голови обласних організації основних політичних партій Львівщини,зокрема, голова фракції Народного Руху України у Львівській облраді Богдан Гагалюк.
Кожного дня у м. Львові продукується біля 650 тон сміття. Проблему сміття потрібно розділити на декілька напрямків, які потрібно вирішувати негайно і параллельно. Перший напрямок роботи - це стабілізація з подальшою рекультивацією та закриттям Грибовицького сміттєзвалища. Проблем і запитань більше ніж відповідей. Хто розробляв проект, кому і за які іноваційні розробки та винаходи міська рада виділяла великі гроші? Є лише один монополіст, ТзОВ «Гірхімпром», який названо інститутом. Найбільша проблема є озеро з інфільтратами, в яке стікають токсичні речовини із цілого сміттєзвалища. Озеро об’ємом біля 150 тис. м3. Прокладено труби для перекачування очищенного інфільтрату на очисні споруди, які розташовані на вул. Пластовій у м. Львові. Однак, інфільтрат потрібно очистити до гранично допустимих норм для стічних вод. А з якими науково-дослідними установами міська адміністрація заключала угоду про дослідження та методи очистки інфільтрату, кому переводила кошти? Нехай тепер відповідають, бо концентрація токсинів така висока, що їх нейтралізація є надзвичайно коштовною та технологічно складною. Комісія, яку я очолюю з провіднми науковцями хімічного факультету на громадських засадах, також намагається розв’язати цю проблему. Обнадію читачів, що технологія оперативної очистки інфільтрату розробляється і буде представлена на обговорення наукової спільноти та влади найближчим часом.
В Україні законодавчо неврегульвані проведення моніторингу навколишнього середовища. Кожна з інспекцій працює відповідно до своїх положень. Зайшовши на інтернет стрінку Державної екологічної інспекції у Львівській області читаємо: «Основною метою національної екологічної політики є забезпечення конституційного права громадян на безпечне навколишнє природне середовище», а в плані заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції у Львівській області на ІІI квартал 2016 року немає досліджень грунтів та води в санітарній сміттєзвалища та поза нею, тобто Львівська екологічна інспекція не проводить моніторингу, бо на це не виділяються кошти. А фінансується вона з Києва. Отже, висновок, немає грошей та часу, щоб регулярно визначити забруднення навколишнього середовища від смітника. Обласний лабораторний центр (колишня санепідем інспекція) та державна фітосанітарна інспекція у Львівській області взагалі цим питанням не займаються. Тому заяви про допустимі норми сполук у повітрі, воді й овочах не мають підґрунтя. А тим часом інфільтат забруднює грунти та води навколишніх сіл. Науково-моніторингова комісія з екології та надзвичайних ситуацій провела незалежне опитування мешканців сіл Грибовичі, Малехів, Збиранка, щодо стану здоровя та тривалості життя. У прилеглих до Грибовицького сміттєзвалища населених пунктах високий показник захворювань крові, бронхіальної астми та неврологічних захворювань тощо.
Другий напрямок- побудова сміттєспалювального заводу. Чи буде у Львівській області сучасний сміттєспалюваний завод? Чи рентабельний такий завод? Один із виходів це піролізний завод на ТЕЦ - 2. У ньому все спалюється за температури біля 3000 градусів Цельсія. При такому горінні виділяється не більше 3% шкідливих речовини. Однак громадкість повинна побачити економіне обгрунтування доцільності його побудови, екологічної безпечності та обговорити пропозиції які надійдуть від інвесторів.
Третій напрямок - просвітницький. Поки ці питання вирішуються, що можимо робити ми з Вами? Вимагати роздільного вивозу сміття. Розділити його на дві категорії: 1. Сухе – всі сухі відходи (папір, дерево, пластик т.д.), які можна сортувати на облаштованих майданчиках, які не смердять та не гниють. 2. Мокре сміття - харчові відходи. Їх сміттєперевізники мають захоронювати у компостні ями, або у біогазові установки, що є більш коштовно. Тобто мокре сміття має перегнивати і переходити у компост.
Однак кількість сміття зроcтає. Проблему потрібно вирішувати!!! Чи далі будемо мовчати? Можливо, шановні чиновники, вже час подумати над тим, що залишимо своїм дітям і внукам. Чи думаєте якщо їх заховаєте за кількаметровими парканами, то токсини з повітря, грунту чи води не дійдуть до членів ваших родин? Чи вивезете їх за кордон? Але є Вищі сили, які судять про скоєне і дуже часто винуватці не несуть покарання, а от нащадки… думаймо всі…Чисте довкілля це - здоров’я та довголіття нас всіх, українців.

ЛІДІЯ БОЙЧИШИН - голова науково-моніторингової комісії з екології та надзвичайних ситуацій при Громадській раді Львівської ОДА.