Рухівці вимагають захистити вкладників українських банків ВІДЕО PDF Друк e-mail
Написав NRU misto   
Четвер, 02 червня 2016, 20:08

frakciya1Фракція Народного Руху України ініціює звернення Львівської обласної ради щодо захисту вкладників українських банків. Подаємо текст проекту звернення.

ЗВЕРНЕННЯ
до Верховної Ради України і Національного банку України щодо критичної ситуації, яка склалася із захистом інтересів фізичних та юридичних осіб, вкладників, клієнтів банківських установ у зв’язку із масовим банкрутством українських банків
У 2015 році в Україні функціонувало 163 банківські установи. На початок 2016 року їх кількість скоротилася до 117. Тільки з початку року, на підставі рішення Національного банку України, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб введена тимчасова адміністрація в 11 банківських установах, а за останній місяць тимчасова адміністрація введена в ПУАТ «ФІДОБАНК», ПАТ «БАНК МИХАЙЛІВСЬКИЙ», ПУАТ «СМАРТБАНК».
ПУАТ «ФІДОБАНК» станом на 1 січня 2016 року, за класифікацією Національного банку України, знаходився на 7-му місці в першій групі банків. На момент введення тимчасової адміністрації в установі знаходилося 2,45 млрд грн коштів фізичних осіб та 3,38 млрд грн коштів юридичних осіб. Порівняно із залишками на початок року, активи банку скоротилися майже на 2 млрд гривень. Місяцем раніше, на початку квітня, тимчасова адміністрація була введена в ще одному банку з першої десятки – ПАТ КБ «Хрещатик» з загальною сумою активів 9,14 млрд гривень.
За цією сухою статистикою – доля десятків та сотень тисяч фізичних та юридичних осіб – вкладників і клієнтів цих фінансових установ, розбиті надії на можливість тут, на своїй землі, своїми силами, ні від кого не залежачи, забезпечити гідне життя собі, своїм близьким, своїм трудовим колективам.
Одна з основних функцій банківської системи України – трансформаційна функція, яка полягає в тому, що банки, мобілізуючи вільні кошти одних суб'єктів господарювання та передаючи їх іншим, мають можливість змінювати (трансформувати) величину й строки грошових капіталів і фінансові ризики.
Національний банк України, у межах своїх повноважень, сприяє стабільності банківської системи. Наприкінці 2014 року, у період найбільш гострого протистояння російсько-української війни, Закон України «Про Національний банк України» було доповнено статтею 7-1, якою Національному банку України надано надзвичайні повноваження щодо забезпечення стійкості фінансової системи країни.
Аналіз подій останніх місяців, що мають місце у банківській системі України, свідчить про те, що заходи, які здійснює Національний банк України на виконання своїх функцій у забезпеченні стабільності банківської системи, носять недостатній, запізнілий характер і не відповідають викликам, які стоять перед ним.
Як приклад: ПАТ «БАНК МИХАЙЛІВСЬКИЙ» за день до введення тимчасової адміністрації за значно нижчою ціною продав комерційним структурам свої активи на суму 700 млн гривень.
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб України звернувся за позикою в сумі 10 млрд грн до Міністерства фінансів України у зв’язку з неможливістю виконувати свої зобов’язання. Більше того, зараз Конституційний Суд України впродовж місяця розглядає конституційне подання щодо конституційності Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Такі приклади є непоодинокі і носять системний характер.
Багато банків, які знаходяться в стані ліквідації, є афільовані з російськими банківськими структурами, особливо з державними банківськими структурами. Якщо взяти до уваги не тільки моральний аспект функціонування російських банків на території України, враховуючи стан війни між нашими державами, але і чисто економічні передумови (кризові явища в економіці РФ, які, без сумніву, будуть посилюватися і надалі), викликає здивування позиція сприяння НБУ в розбудові мережі вищевказаних банків на території України, відкриття відділів ПАТ «СБЕРБАНК» у Львові.
Чинний нині Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» якоюсь мірою гарантує захист вкладників – фізичних осіб. Для прикладу, загальна сума відшкодування гарантованої суми 90 тис. клієнтам – фізичним особам неплатоспроможного ПУАТ «ФІДОБАНК» у рамках гарантованої суми відшкодування становить 1,82 млрд грн, кошти 97,7% вкладників будуть повністю відшкодовані за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Однак виникає резонне запитання: яка доля чекає 2,3% вкладників на рахунках яких зосереджено більше 600 млн грн, що не мають відшкодування у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Зрештою, яка доля коштів у сумі 3,38 млрд грн юридичних осіб, які знаходилися на рахунках цієї фінансової установи.
За таких умов, коли вибір фінансової установи, що здійснює обслуговування господарської діяльності суб’єктів господарювання, перетворюється у своєрідну рулетку на виживання, надзвичайно складно забезпечити розвиток дрібного і середнього підприємництва, а як бути з інвестиціями в Україні, про які люблять так багато говорити на Грушевського та Інститутській. Не дивуємося, що бізнес перебуває в тіні і не вкладає коштів у створення та оновлення основних фондів. А кошти виводяться в офшори.
Звертаємося до Верховної Ради України з проханням на законодавчому рівні посилити захист інтересів фізичних осіб – вкладників банківських установ та, що особливо важливо, гарантувати захист інтересів юридичних осіб, які є повністю на цей момент беззахисними.
Просимо Національний банк України забезпечити належним чином виконання своїх функцій та здійснити комплекс заходів щодо стабілізації банківської та фінансової системи країни.